Tengerparti nyaralásLegnépszerubb úticélok
Részletek

Észak-Erdély, Máramaros, Bukovina, Moldvai csángók

Románia, Körutazás Erdélyben, Körutazás Erdélyben
  • Szálláskategória: Program szerint
  • Utazás módja: Busszal
  • Típus: Körutazás
Szűrés
A keresési feltételeknek megfelelően nincs találat!


Egyes utazásokra 5% vagy 6% "FIRST MINUTE" KEDVEZMÉNY február 2-ig.

Leírás
Észak-Erdély, Máramaros, Bukovina, moldvai csángók
valamint a Partium magyar irodalmi emlékhelyei


A körutazás Románia északi részének különböző történelmi régióit mutatja be utasainknak. Megcsodálhatjuk majd Bukovina hangulatos falvait, híres kolostorait, Máramaros szép tájait, ősi fatemplomait, Észak-Erdély néhány nevezetességét. Ellátogatunk a távoli Moldvába is, hogy ízelítőt kapjunk a magyar nyelvterületből már a nyelvújítás előtt kiszakadt moldvai csángó magyarok kultúrájából, archaikus nyelvéből, és felfedezzük majd a Partium számos magyar irodalmi emlékhelyét. Itt döbbenhetünk majd rá arra, hogy a trianoni békediktátumban milyen szégyenletes módon húzták meg a határokat a nagyhatalmak, hiszen nyilvánvalóan ennyi irodalmi zseni csak magyarok lakta vidéken születhetett. (A Partium a szülőhelye a legnagyobb magyar költők közé tartozó Arany Jánosnak és Ady Endrének, valamint a Himnusz írójának, Kölcsey Ferencnek, és a nyelvújítás vezéralakjának, Kazinczy Ferencnek is.)

Utazás

Légkondicionált autóbusszal (WC, DVD, italautomata).

Nincs éjszakai buszozás.

Szállás

5 éjszaka kényelmes, kétágyas, fürdőszobás szállodai szobákban. Marosvásárhelyen és Bukovinában 4 csillagos, a többi helyen 3 csillagos szállodát biztosítunk.

Ellátás
 

Büféreggeli + csángó ebéd a 2. napon / fakultatív vacsora.


1. nap: Nagyszalonta
Elutazás Székesfehérvárról, a Piac téri parkolóból reggel 4.30-kor. Budapestről az autóbusz 5.45-kor indul a Déli pályaudvartól. Utazás a Szolnok – Békés – Sarkad útvonalon a határ menti Nagyszalontára, Arany János szülővárosába. A valaha színmagyar városban még mindig 50% felett van a magyarok részaránya. Látogatás a Fő tér melletti Csonka-toronyban berendezett Arany János-emlékmúzeumban, amelyet még a költő fia, Arany László hozott létre apja halála után. Ezt követően rövid szabadidő, illetve lehetőség elsétálni a költő szülőházához.
A déli órákban továbbutazás Nagyvárad érintésével Marosvásárhelyre. Közös séta, majd a szállodai szobák elfoglalása (1 éj).

2. nap: Maros völgye, Békás-szoros, moldvai csángó magyarok
Utazás kelet felé a Maros szép völgyében Szászrégen és Gyergyószentmiklós városokon keresztül. Átkelünk a Kárpátokon, közben egy sétát teszünk a vadromantikus Békás-szorosban. A Békás-patak szurdokának nincs párja az egész Kárpátokban, drámai hatásúak a 200-300 méter magas, szinte függőleges sziklafalak jó egy kilométeren keresztül.
A történelmi Erdély területét elhagyva a kora délutáni órákban érkezünk meg a moldvai csángó magyarok földjére. Sajnos a mai Magyarországon nagyon kevesen tudnak erről a kis népcsoportról (néhány tízezer emberről van szó). A többi csángó népcsoport (gyimesi csángók, hétfalusi csángók) olyan vidéken él, amely Trianon előtt Magyarország része volt, a moldvai csángók viszont Moldvában, olyan területen, amelyik nem tartozott Magyarországhoz. Ők már a kivándorlásuk idején, az 1700-as években kiszakadtak a magyar nemzetből, és kimaradtak az 1800-as évek elején lezajlott nyelvújításból. Az itteni falvak fő vonzereje éppen az itt élő emberek archaikus beszédmódja, ők a nyelvújítás előtti ősi magyar nyelvet beszélik, amelybe azért jó pár román szó is keveredik.
A csoport Pusztinán, az egyik legtipikusabb csángó faluban részt vesz egy folklór programon, amelyhez egy helyi specialitásokból álló ebéd is tartozik. A falu lakóival való találkozás életre szóló élményt jelent az utasoknak. Lehetőség lesz sétára a faluban és a gyönyörű szép Szent István-templom megtekintésére is.
Továbbutazás a Keleti-Kárpátok lábainál fekvő Piatra Neamt városba, szállás (1 éj).

3. nap: Bukovinai kolostorok
Utazás Románia legészakibb részébe, Bukovinába, amely 1918-ig Ausztria része volt, manapság Románia egyik legvonzóbb vidéke. Szép a táj, hangulatosak a falvak, jól karbantartott, takaros házakban élnek az emberek, és az egészet megkoronázzák a világhírű erődszerű kolostorok, melyeket az UNESCO már 1993-ban a világörökség részévé nyilvánított. A gyönyörű szép freskók a templomok belső és külső falán a Biblia történeteit mesélik el.
A nap folyamán egy kis körutazást teszünk Bukovinában, melynek során legalább 4 kolostort megnézünk a legjelentősebbek közül (Sucevita, Moldovita, Voronet, Humor kolostorai). Szállás egy szép fekvésű bukovinai kisvárosban (1 éj).

4. nap: Beszterce, Nagybánya
Búcsú Bukovinától, utazás szép hegyvidéki tájakon nyugat felé. A Keleti-Kárpátok egyik fontos átkelőjén, a Borgói-hágón keresztül érünk vissza Erdélybe. Késő délelőtt rövid séta Észak-Erdély legjelentősebb szász városában, Besztercén (ódon hangulatú városmag, lábasházak a főtéren, gótikus evangélikus templom – tornya a legmagasabb Erdélyben).
Ezt követően továbbutazás Dés érintésével Máramaros megye székhelyére, Nagybányára. A város szép fekvése a XIX. század végén számos festőt vonzott ide, a nagybányai festőiskola a magyar képzőművészet legjelentősebb központja volt. A történelmi óváros bebarangolása mellett lehetőség lesz az európai színvonalú Szépművészeti Múzeum megtekintésére, ahol nagyrészt a művésztelep festőinek képei vannak kiállítva (Hollósy Simon, Ferenczy Károly, Iványi-Grünwald Béla, Czóbel Béla stb.). A város másik nagy attrakciója kapcsolatban van a bányavárosi múlttal. A szintén európai színvonalú Ásványtani Múzeum az új városrészben, a kommunizmus idején felépült betonvárosban található (meghökkentően szép és érdekes ásványritkaságok, kristályok, egyedülálló kőzetek).
Szállás Nagybányán (2 éj).

5. nap: Koltó, Desze, Barcánfalva, Máramarossziget, Szaplonca
Kora délelőtt átruccanunk a szomszédos magyarlakta faluba, Koltóra. Itt található az egykori Teleki-kastély, ahol Petőfi Sándor és Szendrey Júlia 1847-ben a mézesheteiket töltötték. Itt született többek között a magyar irodalom egyik legszebb szerelmes verse, a „Szeptember végén”.
Az emlékkiállítás megtekintése után utazás a Gutin-hágón keresztül a Mára folyó völgyébe. Itt kezdődik az igazi Máramaros, ahol a falvakban sok helyen megőrződött a népi építészet, a hagyományos életmód, a színes népviselet. Itt még láthatóak a jellegzetes faházak, a hatalmas faragott fakapuk és a híres ortodox fatemplomok, melyek egy részét az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította. Ezek egyikét megnézzük Desze faluban.
A következő úticél az Iza folyó völgyében fekvő Barcánfalva, ahol látogatást teszünk a gyönyörű szép új kolostorban. A pompás épületegyütteshez egy érdekes néprajzi múzeum is tartozik.
Délután Máramarossziget városával ismerkedünk. Trianon előtt ez a település volt Máramaros székhelye, egyúttal Kelet-Magyarország egyik leggazdagabb városa. Erre emlékeztet a városközpont számos szép épülete. A közös séta után szabadidő, ezalatt az érdeklődőknek lehetőség a város melletti skanzen (Máramarosi falumúzeum) megtekintésére.
Ezt követően a Tisza völgyét követjük nyugat felé, hogy a nap zárásaként megnézzük Szaploncán a kuriózumnak számító Vidám temetőt.

6. nap: Szatmárnémeti, Nagykároly, Kaplony, Érmindszent, Érsemjén
Utazás Szatmár megye székhelyére, Szatmárnémetibe, melynek lakossága 1910 körül még 95%-ban magyar volt, mára sajnos 40% alá csökkent a magyarság részaránya. Délelőtt megcsodáljuk az óváros gyönyörű főterét a katolikus katedrálissal, majd elszörnyedünk a kommunizmus idejében felépült új városközpont bizarr főterén.
Ezután a még mindig magyar többségű Nagykároly városába utazunk, ahol megnézzük a nagyszerűen felújított Károlyi-kastélyt. Nagykároly mellett található a magyarlakta Kaplony község, melynek ferences rendi templomát Ybl Miklós tervezte, a templom alatt található a Károlyi család ősi kriptája, több díszes szarkofággal.
A következő állomás egy pici falu, Érmindszent, ahol Ady Endre nádfedeles szülőházát és a mellette lévő kúriában található érdekes Ady-kiállítást nézzük meg. Végül a nagy nyelvújító, Kazinczy Ferenc szülőfalujába, Érsemjénbe látogatunk, ahol a Kazinczy-emlékház megtekintésével búcsúzunk a Partiumtól. Átkelés Magyarországra, majd hazautazás a Debrecen – Szolnok útvonalon. Érkezés Budapestre és Székesfehérvárra a késő esti órákban.

Időpont - Teljes részvételi díj
2023. júl. 23-28.  139.700 Ft
 

A teljes részvételi díj tartalmazza az autóbuszos utazást, az 5 éjszakai szállást reggelivel, a helyi idegenforgalmi adókat, az útlemondási biztosítást, az idegenvezetést, a felsorolt programokat, valamint a csángó ebéd költségeit, de nem tartalmazza az egyéb belépődíjakat. 

Félpanziós felár:  32.500 Ft (5 vacsora) 

Egyágyas felár: 34.800 Ft

Betegség-, baleset- és poggyászbiztosítás: 485 Ft/nap

Felszállási lehetőségek:

4:30 – Székesfehérvár Piac téri buszpu. melletti parkoló Vörösmarty tér felőli része
5:45 – Budapest Déli pályaudvarnál, a PRÍMA (CBA) – Déli Áruház felőli parkoló (Kosciuszkó Tádé utca)
7.05 – Szolnok MOL benzinkút (Tószegi út 18/a.)

A szabad helyekről munkatársaink adnak tájékoztatást! Kérje ajánlatunkat!

Hasonló ajánlatok

Kedves Utasaink!
A jelenleg kialakult koronavírus helyzetre való tekintettel weboldalunk működését a következő 2-3 hónapra felfüggesztjük. Amíg az élet körforgása vissza nem áll a normál kerékvágásba, addig a NagyUtazás.hu - Az egész világ belefér Facebook oldalán tájékozódhatnak további információkról.
Irodánk továbbra is nyitva tart, de home officban folytatja működését, az összes ismert elérhetőségen kollégáink megtalálhatóak és állnak rendelkezésükre bármilyen kérdés vagy ügyintézés esetén minden hétköznap 9:00-17:00-ig.
Telefonszám: 06 1 371 21 91 vagy 06 30 343 43 43
E-mail cím: info@nagyutazas.hu
Köszönjük megértésüket, kitartást és jó egészséget kívánunk mindenkinek!