Ez a sziget minden nap más meglepetéssel szolgál. Az egyik nap fura trópusi gyümölcsöket kóstolunk és a világ minden tájáról származó virágok tobzódását csodáljuk, a másik nap olyan erdőkben túrázunk, amik Borneó vagy Hawaii legszebb részeit idézik.
Utunk kalandnyaralás, ahol a KALAND szót csupa nagy betűvel kell írnunk. A túráink helyszínein mintha valamiféle elveszett világok felfedezői volnánk.
Ez a tíz napos út irodánk egyik legjobb túrája, ahol minden egyes látnivaló, kirándulás és program valódi rácsodálkozás.
1. nap Budapest – Lisszabon – Funchal (szállás: apartman, étkezés: a repülőn szokásos)
Az esti órákban indulunk a budapesti Liszt Ferenc repülőtérről Portugália fővárosába, Lisszabonba, ahonnan átszállás után repülünk tovább Madeira szigetére. Éjfél után szállunk le Funchal repülőterén, ahol beszállunk a ránk várakozó autóbuszba és a szállásunkra utazunk. Kései órán foglaljuk el az apartmanjainkat, ahol egymás után kilenc éjszakát fogunk eltölteni.
Madeira szigete körülbelül a marokkói Casablancával van egy földrajzi szélességen. Az Afrika partjaitól 700 kilométerre, az Atlanti-óceán által körbevett sziget egy igazi magashegység. A legmagasabb pontja 1862 m magas és szinte az egész szigetet buja szubtrópusi növényzet fedi. Madeira híres az itt élő rengeteg virágról. A korabeli portugál felfedezők a világ minden tájáról elhozták ide a legszebb virágfajokat – Dél-Afrikától Dél-Amerikáig –, amik aztán birtokukba vették és benépesítették az egész szigetet. Tavasszal és nyáron igazi virágözön fogadja a látogatókat; a kertekben és a házak előtt mikulásvirágok, mimózák, papagájvirágok, rododendronok, jacarandák, begóniák, liliomok, dáliák és jázminok burjánzanak, de még az országutakat is jókora, színes hortenziabokrok szegélyezik. Madeira gazdasága meglepően fejlett, az uniós támogatásoknak köszönhetően Európa egyik legtávolabbi és legelmaradottabb régiója messze az európai átlag fölé került. A sziget éghajlata igazán kellemes; már tavasszal kora nyári idő fogadja a látogatókat, ami kevés esővel párosul. A sziget központja és legnagyobb városa Funchal, amely a napsütötte déli parton helyezkedik el. Az itteni szűk és meredek utcák egyikén találhatóak az apartmanjaink, amikhez a remek kilátás mellett egy kellemes medence is tartozik.
2. nap Funchal – Szent Lőrinc-félsziget – Funchal (szállás: apartman)
Az előző napi késői szállásfoglalás miatt nem kezdjük korán a napot. Egészen délig maradunk a szálláson, hogy kellőképpen pihentek legyünk az első túránkra. Amolyan bemelegítő jelleggel a Madeira északkeleti részén található Szent Lőrinc-félsziget bejáratához utazunk, ahonnan néhány órás túrára indulunk. Azonnal szembetűnik, hogy ez a legszárazabb része Madeirának, ahol nincsenek kiterjedt erdőségek, csak füves vagy kopár hegyoldalak és meredeken a tengerbe szakadó sziklafalak. A félsziget magasabb részeiről körbetekintve láthatjuk mindkét oldalt az óceánt, a sötét, vulkanikus sziklákat és a megközelíthetetlen tengeröblöket. A túránk célja egy kilátópont, ahonnan igazán vadregényes panoráma tárul elénk. Némi pihenőt követően egy részben eltérő útvonalon túrázunk vissza a buszunkhoz. Táv: 8 km, szint: fel 500 m, le 500 m. (**) A túra után a szállásunkra utazunk.
3. nap Funchal – Ribeira Seca – Boca do Risco – Larano – Porto Da Cruz – Guindaste kilátópont – Funchal (szállás: apartman, étkezés: reggeli)
A Madeirával való ismerkedésünket egy újabb gyalogtúrával folytatjuk. A reggeli után buszra szállunk és a sziget északkeleti részén található Ribeira Seca (150 m) kisvárosába utazunk. Innen indulunk gyalogosan egy kilátópont irányába, ahová egy völgyben vezető, erdei ösvény vezet minket. Már ezen a szakaszon megismerkedhetünk a levadákkal, azaz azokkal a mesterséges vízelvezető csatornákkal, amik Madeira szigetét érhálózat-szerűen szövik át. Hamarosan megérkezünk a 350 m magasan található Boca do Risco magaslatra, ahol feltárul előttünk a sziget észak-keleti partvonala. Innentől a több száz méter magas tengerparti sziklák tetején illetve oldalában túrázunk, miközben végig páratlan panorámában gyönyörködhetünk. Kilométereken keresztül láthatjuk az alattunk húzódó sziklás tengerpartot. Folyamatosan ereszkedve nemsokára áthaladunk Larano településén egészen Porto Da Cruz kisvárosába, ahol véget ér mai gyalogtúránk. Táv: 10 km, szint: fel 250 m, le 400 m. (**) Megpihenünk itt és eltöltünk egy kis időt, melynek keretében beülhetünk egy késői ebédre egy étterembe vagy fürödhetünk egyet az Atlanti-óceán melletti medencében. A délután hátralévő részében felkeressük még a Guindaste kilátópontot, ahonnan kitűnően látszik a Grocha da Gale hatalmas hegytömbje. Ezután visszautazunk a szállásunkra, ahonnan szabadprogram keretében indulhatunk Funchal bárokkal és éttermekkel teli bohém negyedének felfedezésére.
4. nap Funchal – Monte – Funchal (szállás: apartman, étkezés: reggeli)
Az egész napunkat arra szánjuk, hogy alaposan megismerjük Madeira központját, Funchalt és környékét. Gyalogosan hagyjuk el a szállásunkat és sétálunk le a városközpontba. Az első látnivalónk a piac, Madeira egyik első számú nevezetessége. A halpiac is érdekes, de számunkra talán mégis a gyümölcspiac tartogat nem kevés meglepetést. Négy földrész gyümölcsei és ezek helyi változatai teremnek a szigeten, amiket kedvünkre kóstolgathatunk is az árusoknál. Több mint tíz féle maracuja, annóna, pawpaw, ananász-banán, guava azok a gyümölcsök, amik ismeretlenek számunkra, de megtaláljuk itt a többi egzotikus gyümölcs helyi változatait is. A piac után végigsétálunk Funchal főutcáján, megnézzük a Katedrálist, majd betérünk a Blandy Wine House-ba, a sziget leghíresebb pincészetébe. Megismerkedünk itt a különleges technikával készülő madeirai borokkal és természetesen meg is kóstoljuk ezeket. Ezt követően elsétálunk a Sao Francisco Parkba, amely nem túl nagy területű, de a legjobb botanikus kertekkel is felveszi a versenyt. A különleges virágokon kívül számos szubtrópusi, trópusi növényt is láthatunk itt a világ minden tájáról. A városnéző sétánkat Funchal tengerpartján, a kikötő mentén folytatjuk egészen a Monte kisvárosába induló felvonó alsó állomásáig. A napunk hátralévő része innentől szabadprogram keretében zajlik. Tovább ismerkedhetünk Funchallal, bejárhatjuk a Zona Velha nevű bohém negyed keskeny utcáit, ahol helyi képzőművészek színes festményekkel láttak el rengeteg ajtót és tűzfalat. De egy fakultatív program keretében megismerkedhetünk a Funchal fölött épült Monte kisvárosával és látnivalóival is. Ha ezt a programot választjuk, akkor felvonóval közelítjük meg Montét, amelynek plébániatemplomában nyugszik az utolsó magyar király, IV. Károly. A templom mellett említést érdemel az innen látható gyönyörű panoráma, valamint Monte hangulatos főtere. Végigjárhatjuk a hatalmas kiterjedésű Palace Botanikus Kertet és ha kedvünk tartja, kipróbálhatjuk a tobogán nevű, fura „szánkót˝, amit két helyi férfi irányít lefelé a meredek utcákon. A programok végén kétféle felvonóval indulhatunk le Monte kisvárosából attól függően, hogy közvetlenül a szállásunkra vagy Funchal óvárosába igyekszünk.
5. nap Funchal – Cabo da Girao – Rabacal menedékház – Risco-vízesés – 25 forrás – Funchal (szállás: apartman, étkezés: reggeli)
Egész napos gyalogtúrára indulunk Madeira egyik leglátványosabb vidékére, de előtte felkeressük még a Cabo da Girao kilátópontot. A nemrégiben épült kilátó különlegessége a szakadék fölé kinyúló üvegpadló, amin keresztül valóban a lábaink alatt láthatjuk a 600 méteres mélységet. A sziget déli partvonalának egy részét figyelhetjük meg innen. Ezt követően a buszunkkal egy nagyon látványos útvonalon felkapaszkodunk az 1200-1400 méteres átlagmagasságú Paul de Serra felföldre. Ezt a vidéket gyakran borítja köd, ami misztikus hangulatot kölcsönöz a fennsíknak. Hamarosan megérkezünk az 1290 m magasan található Casa Carga parkolóba, ahonnan gyalog folytatjuk utunkat. Először egy aszfaltúton lefelé indulunk a Rabacal menedékházig (1065 m), ahonnan – immár túraösvényen – hamar elérjük a lenyűgöző hatású, 120 m magas Risco-vízesést. Egy vízelvezető levada mellett túrázunk tovább, ami a legtöbb esetben számunkra szintemelkedés nélküli utat jelent. A növényzet elképesztően buja, már-már a trópusi erdők sűrűségét idézi. A következő állomásunk a 25 Forrás elnevezésű vízesés, ami egy szűk völgykatlanban zúdul alá. A függőleges sziklákat mohák és páfrányok fedik, a zuhatag vize pedig egy kis lagúnában gyűlik össze. Ezután ismét egy levada, majd egy meredek erdei út következik túránk következő szakaszáig. A madeirai túraösvények egészen különlegesek. Már a levadák mellett vezető gyalogösvények is abszolút egyedülállóak, de ami ezután következik, az minden várakozásunkat felülmúlja. A levada-építő mesterek ugyanis amikor egy hegy állta útjukat, egyszerűen átfúrták azt. A levadák olykor tehát a hegyek gyomrában vezetnek. Ezek a keskeny és alacsony alagutak néha csak néhány méter hosszúak, olykor azonban több kilométeresek. A mai túránk további része két ilyen alagúton vezet keresztül; az első 1,7 km, a második 800 m hosszú. A nyílegyenesen futó alagutakban semmilyen világítás nincs, magunknak kell világítanunk. Az alagutak szélessége épp csak akkora, hogy a vízelvezető csatorna mellett egy túrázó elférjen, a magasságuk pedig 2-2,5 méter körüli. Annyira egyenes az alagutak vonalvezetése, hogy a távolban látható apró világító pontocska az alagút másfél kilométerre lévő végét jelenti. Miután sikeresen átkeltünk a földalatti levadákon, visszaérkezünk a Rabacal menedékházhoz, ahonnan aszfaltúton gyaloglunk vissza a buszunkhoz. Táv: 14 km, szint: fel 530 m, le 530 m. (***) A túra után visszautazunk Funchalba, a szállásunkra, ahol a nap hátralévő részében akár a medence partján is pihenhetünk.
6. nap Funchal – Pedras – Queimadas – Caldeirao Verde – Inferno – Funchal (szállás: apartman, étkezés: reggeli)
Madeirai utazásunk nem csak leglátványosabb és számos meglepetéssel szolgáló túrájára indulunk, hanem egyenesen egy olyan helyszínre, amiről a legtöbben el sem tudják képzelni, hogy Madeira szigete rejti. A szállásunkról a buszunkkal a 870 m magas Pedras parkolóba utazunk, ahonnan gyalog folytatjuk utunkat. Fejlámpának és vízhatlan ruházatnak mindenképpen lennie kell nálunk. Egy gyönyörű lombhullató erdőben indulunk útnak. Szintemelkedés egyáltalán nem nehezíti az utunkat, mivel természetesen ez a túraösvény is egy levada mentén halad. A széles ösvényünk egészen a Queimadas nevű pihenőhelyig tart, mivel nem sokkal utána az útvonalunk jóval keskenyebb lesz. Szintemelkedés továbbra sem lesz, de a terep sziklássá és kissé csúszóssá válik. Több helyen is kitett szakaszokon túrázunk, ezért ezt a túrát nem ajánljuk tériszonyosoknak. A természet, ahol járunk egyszerűen fantasztikus. A növényzet sűrűsége az őserdei dzsungeleket idézi. Hatalmas, öreg fák, mohás sziklák, számtalan csobogó hegyi patak, barlangszerű szurdokvölgyek, felfoghatatlan méretű vízesések és titokzatos alagutak jellemzik az egész napos túránkat. Néhány jókora zuhatag az ösvényünk mellett vagy részben az ösvényünkre hullik, így elkerülhetetlen, hogy előbb-utóbb vizesek ne legyünk. Az élettel teli erdő túlzás nélkül a Jurassic Park vagy a Gyűrűk ura című filmek legszebb erdei jeleneteit idézi. Olykor mohával borított hidakon kelünk át, de egyes helyeken kőről kőre ugorva keresztezhetünk egy-egy patakot. Ráadásul ahogyan a túránk céljáig haladunk, egyre több titkot fedezhetünk fel. Egyre csak szűkülnek a völgyek, egyre magasabb vízesésekkel találkozunk és egyre több alagúton kelünk át. A vízesések közül az egyik legnagyobb a Caldeirao Verde, ami legalább 150 m magas. A zuhatag előtt állva a saját szemünkkel győződhetünk meg arról, hogy Madeira bizony a vízesések földje. A legtöbb túrázó csak eddig a pontig jön, mi azonban folytatjuk utunkat a levadák mentén. Mintegy kétszáz lépcsőfokon felkapaszkodunk egy fenti levadához, ami legalább annyit fut sötét alagutakban, mint a hegy oldalában. Közben bepillanthatunk a Ribeira Grande folyó völgyébe, ahol a párás erdők Borneó vagy Hawaii erdőségeit idézik. Túránk célja az Inferno (magyarul Pokol) nevű hely, ahol egy lefényképezhetetlen, szűk és félhomályos sziklaszurdokban, hatalmas robajjal zubog egy hegyi folyó, miközben több, bivalyerős sodrású vízesést alkot. Már-már követhetetlen, hogy melyik vízesés melyik patakot táplálja és az egyik helyen eltűnt hegyi folyó melyik szurdokban bukkan föl ismét. Mi ezt a csodát szűkös kilátópontokból és alagutak sziklába vájt ablakaiból láthatjuk. Az Inferno két további vízesést is rejt, amelyek egy-egy félköríves sziklafalon zúdulnak alá legalább 150 méteres magasságból. Láthatjuk továbbá egy 5 km hosszú alagút bejáratát, mi azonban – miután valamelyest beteltünk a látvánnyal –, elindulunk visszafelé. Ugyanezen az útvonalon fogunk vissza is túrázni, így az útvonal minden szépségét részben újra láthatjuk. Azért csak részben, mivel útközben nagy valószínűség szerint be fog sötétedni. De ez nem probléma, hiszen a fejlámpáink fényében hamar elérjük majd buszunkat, miközben átélhetjük Madeira erdőségeinek igazán misztikus hangulatát. Táv: 22 km, szint: fel 350 m, le 350 m. (***) Késő este érkezünk vissza Funchal városába, a szállásunkra.
7. nap Funchal – Sao Vicente-barlang – Sao Vicente – Porto Moniz – Farol – Paul do Mar – Funchal
(szállás: apartman, étkezés: reggeli)
Ezúttal egy autóbuszos körutazásra indulunk Madeira szigetének északi és nyugati részén. A reggeli után elhagyjuk Funchalt és a Brava folyó gyönyörű, mély völgyében, valamit a sziget leghosszabb közúti alagútján észak-déli irányban átkelünk Madeirán. Az első állomásunk a Sao Vicente-barlang, amelynek különlegessége, hogy nem a jóval gyakoribb karsztbarlangok családjába tartozik, hanem a vulkanikus módon kialakult barlangok közé. Körülbelül egy órás látogatást teszünk a meglepően nagyméretű lávabarlangban, amit szépen kiépítettek és kivilágítottak a látogatóknak. Egy érdekes meglepetést is tartogat számunkra a lávabarlang, de erről többet a helyszínen! (*) A látogatást követően megismerkedünk Sao Vicente kisvárosával, amely az egyik legszebb település Madeirán. Majd Porto Moniz településére utazunk, ahol az itteni szabadprogramot többféleképpen is eltölthetjük. Tehetünk egy sétát a vízparti sétányon, megnézhetjük az Atlanti-óceán élővilágát bemutató Akváriumot, úszhatunk egyet az óceán menti medencék egyikében vagy megebédelhetünk egy étteremben. Ezután újra buszra szállunk és Madeira legnyugatibb pontjára, a Farol fokhoz és az ott álló világítótoronyhoz utazunk. Először egy kilátópontban állunk meg, ahol 410 méteres magasságból láthatjuk, hogyan csapdossák az Atlanti-óceán hullámai a sziget partvonalát. Majd átsétálunk a 360 m magasan álló világítótoronyhoz, ahonnan kitűnően láthatjuk Madeira nyugati partvonalát. (*) A rövid kirándulás után egy olyan látványos úton közelítjük meg a következő úticélunkat, amit előszeretettel szoktak beiktatni rally-versenyek útvonalába is. Késő délután érkezünk az óceánparti Paul do Mar kisvárosába, ami Madeira szörföseinek első számú központja. Felkeressük a kedvenc mojito-bárunkat, ahol egy itallal a kézben csodálhatjuk az óceán horizontján lenyugvó napot. Ez a napunk is későn ér véget, hiszen még vissza kell utaznunk Funchal városába, a szállásunkra.
8. nap Funchal – Pico Arieiro (1810 m) – Abrigo menedékház (1780 m) – Pico Ruivo (1862 m) – Teixeira (1592 m) – Ribeiro Frio – Funchal (szállás: apartman, étkezés: reggeli)
Újabb gyalogtúra következik a programunkban; ezúttal Madeira legmagasabb hegycsúcsának meghódítása a célunk. Ehhez a buszunkkal 1810 méteres magasságba utazunk, a Pico Arieiro csúcsra, amely rögtön a harmadik legmagasabb pont a szigeten. Gyorsan körbenézünk az itteni látogatóközpontban, majd útnak indulunk egy csodálatos panorámát ígérő gyalogösvényen. Az útvonal nemsokára olyan kitett, de jól kiépített és biztonságos szakaszokat érint, amiket tériszonyosoknak egyáltalán nem ajánlunk. Olykor függőleges hegygerincek keskeny tetején (az ösvény két oldalán korlát véd minket), olykor pedig a hegyek oldalába bevájt gyalogúton túrázunk. Természetesen itt is előfordulnak a madeirai gyalogtúrák jellegzetességei, az alagutak, amiken keresztül pár perc alatt átsétálhatunk egy-egy hatalmas hegytömb egyik oldaláról a másikra. Az ösvény végig csodás kilátást nyújt, hiszen alattunk több száz méteres mélységbe láthatunk le, felettünk pedig Madeira legmagasabb csúcsai trónolnak. Ha ködös, kissé felhős lesz az idő, csak még misztikusabbnak, még hihetetlenebbnek fogjuk látni az elénk táruló panorámát. Hamarosan megérkezünk az 1780 m magasan épült Abrigo menedékházhoz, ahol megpihenünk. A ház közvetlenül az 1862 m magas Pico Ruivo csúcs alatt áll, így innen már csak pár perc kell, hogy elérjük Madeira legmagasabb hegycsúcsát. Teljes körpanoráma fogad minket a hegytetőn; tiszta idő esetén szinte az egész szigetet beláthatjuk és persze az azt körbeölelő óceánt. Miután beteltünk a látvánnyal, visszatérünk a menedékházhoz, majd folytatjuk túránkat immár végig lefelé. A túránk az 1592 m magas Teixeira nevű parkolóban fog véget érni, ahol a buszunk már várakozik ránk. Táv: 8 km, szint: fel 650 m, le 800 m. (***) A programoknak azonban még nincs vége, mert a túra után Ribeiro Frio pisztrángtelepére utazunk. Először megnézzük, hogyan is tenyésztik Madeirán az ízletes halakat, majd betérünk az itteni, legendás hírű étterembe, ahol mindenki kedvére rendelhet belőlük. A vacsora után visszautazunk a szállásunkra, Funchal városába.
9. nap Funchal (szállás: apartman, étkezés: reggeli)
Utazásunk utolsó napját szabadprogram keretében töltjük. Pihenhetünk, napozhatunk a szállásunk mellett található medence partján, de le is sétálhatunk Funchal központjába. Ezen a napon 13 óráig tart nyitva a piac, ahol sokféle egzotikus gyümölcs közül válogathatunk. Felkereshetjük a már megismert városrészeket, az óceánparti sétányt, a városközpontot, a bohém hangulatú óvárost vagy valamelyik egzotikus parkot.
10. nap Funchal – Lisszabon – Budapest (étkezés: reggeli és a repülőn szokásos)
Délelőtt Madeira nemzetközi repülőterére utazunk, ahonnan először Lisszabonba repülünk, majd onnan átszállás után Budapestre. A késő délutáni órákban érkezünk a Liszt Ferenc repülőtérre.
A gyalogtúrák nehézsége
- Az utazás több gyalogtúrát is tartalmaz, de ezek közül fizikálisan egyik sem túlságosan nehéz. A legtöbb madeirai túraösvény jellemzője, hogy levadák, azaz vízelvezető csatornák mentén vezetnek, emiatt még a több kilométer hosszúságú útvonalak sem tartalmaznak jelentős szintemelkedést. Persze nem csak levadák mentén túrázunk, de egy kivétellel egyik gyalogtúránk sem tartalmaz jelentős szintemelkedéseket. Ez az egy kivétel a Pico Ruivo csúcsra vezető túra, amit viszonylag csekély távolság, de hosszabb emelkedők és ereszkedések jellemeznek.
- A túrák átlagosan sportos erőnléttel könnyedén végigjárhatóak, hiszen a legtöbb túrán sem a távolság, sem a szintemelkedés nem túl jelentős.
- A maderiai túrák nehézségét máshol kell keresni. Az ösvények sokszor keskenyek és kitettek, meredek hegyoldalak oldalában vezetnek. A korláttal védett túraösvények sokszor kisebb-nagyobb szakadékok mentén húzódnak, ahol a gyaloglást még az olykor sziklás és nedves, csúszós terep is nehezíti. A gyakorlott és tériszonytól mentes túrázók számára mindez nem jelent különösebb nehézséget, de azok számára, akik tériszonytól szenvednek, szinte egyik gyalogtúránk sem ajánlott! A tériszony mellett további kizáró ok a megfelelő lépésbiztonság és mozgáskoordináció hiánya. Azok számára sem ajánlottak továbbá a túrák, akik nem bírják a bezártságot, hiszen számos alkalommal olyan alagutakon kelünk át, amik csak 2-2,5 m magasak és 2 m szélesek. A leghosszabb alagút 1,5 km! Tehát mégegyszer: a tériszony, a klausztrofóbia valamint bármilyen szív- és érrendszeri, mozgásszervi betegség kizáró okok a madeirai gyalogtúrák során.